לקרחניסטים, אבל לא רק- כל הטיפים למארדי גרא בניו אורלינס

הכל התחיל לפני כמה שנים, בפעם הראשונה שראיתי את סרט המופת של דיסני "הנסיכה והצפרדע". באחת הסצנות, אחד מיושבי בית הקפה הניו-אורלינסי בו עובדת טיאנה (ומגישה להם, כמה טיפוסי, בינייה חם) אומר לה "בואי לחגוג איתנו, זה המארדי גרא!".
ניו אורלינס מארדי גרא כל הטיפים פסטיבל קרנבל

בורה שכמותי, אצתי רצתי לויקיפדיה לברר מהו לעזאזל המארדי גרא, ומיד לאחר מכן- מהו המאפה הנפלא הזה על השולחן?

הנסיכה והצפרדע ניו אורלינס מרדי גרא

וול, זמן קצר מכן ובעזרתו של דוקטור גוגל, גיליתי שהמארדי גרא, או "יום שלישי השמן" בתרגום ישיר מצרפתית הוא היום האחרון של חגיגות הקרנבל (באדיבות ויקיפדיה, גיליתי שבלטינית קרנה=בשר, וולה=פרידה)- חגיגות של שבועיים שבהן נפרדים מאכילת בשר למשך 40 יום, עד חג הפסחא.

גם גיליתי שניו אורלינס ידועה בכל העולם בחגיגות הקרנבל שלה, בזכות מסיבות רחוב משוגעות, תהלוכות, מצעדים ואווירה כוללת של מסיבת קולג' מסרט אמריקאי קלאסי שייצאה משליטה, וזה מטורף בדיוק כמו שזה נשמע.

את החיטוט בוויקיפדיה סיימתי במילה אחת- חייבת.

לאן ללכת ארהב לניו אורלינס לואיזיאנה מרדי גרא


זה לקח מעט זמן, אבל בשבוע האחרון של פברואר, בסיטואציה שכאילו נפלה עלי משמיים, מצאתי את עצמי מגשימה חלום קטן ומגיעה לחגוג את המארדי גרא במקום הכי צבעוני בדרום ארה"ב- ניו אורלינס חוגגת את הקרנבל הידוע, בעיר הכי צבעונית בדרום ארצות הברית.

רוצים גם?

הנה כל הטיפים שיעזרו לכם לתכנן (ולצלוח!) את המארדי גרא בניו אורלינס:

ארהב ניו אורלינס מרדי גרא
  • אמנם מדובר בפסטיבל קרחניסטי והיסטרי טורבו, אבל שלא תטעו- ניו אורלינס במארדי גרא זהו המקום בו הספונטניות מתה. המלונות בימי הקרנבל נסגרים כחצי שנה מראש, כך שתכנון מוקדם הוא הכרחי על מנת להצליח בכלל להגיע לשם. המחירים, אגב, כלל לא נוראיים בתכנון מראש, במיוחד לא עבור פסטיבל בסדר גודל כזה.
פסטיבלים באמריקה הכי שווה מרדי גרא ניו אורלינס לואיזיאנה
  • מתי? המארדי גרא עצמו הוא יום שלישי האחרון של הקרנבל, ובו כמובן יהיו יותר תיירים, תחפושות והופעות ברחוב, אך גם בשאר הקרנבל האווירה מורגשת, ולכן אין סיבה להגיע דווקא על יום שלישי הזה.
  • איפה ישנים? האווירה הקרחניסטית ביותר היא כמובן ברחוב בורבון ברובע הצרפתי. זה רחוב קאלט בכל ימי השנה, מלא בברים, מסיבות והופעות, אך בימי המארדי גרא הוא נסגר לתנועת רכבים כך שהופך כולו למעין מסיבת רחוב אחת ענקית.

בגלל המסה הפסיכית של האנשים שמגיעה בימי הקרנבל האיזור כולו עמוס בטירוף, כך שרחוב קנאל, בורבון ושאר הרחובות הקרובים יראו כמו אחרי אפוקליפסה, ולמצוא אפילו שירותים פנויים יהיה קשה יותר מלמצוא את גיל ססובר (מישהו יודע?).

בקיצור, מלון באיזור הרובע הצרפתי הוא כמעט הכרח. המלון שאנחנו ישנו בו (והיה אופציה מעולה) הוא מלון DAUPHINE ברחוב בעל אותו השם, רחוב מקביל לבורבון- קרוב לכל מה שצריך, אבל מאפשר לישון בלילה. התמורה ביחס למחיר הייתה, אגב, מעולה.

מרדי גרא בניו אורלינס כל מה שעושים ניו אורלינס לואיזיאנה ארצות הברית אמריקה


מרדי גרא בניו אורלינס המלצות מה יש לעשות איפה לישון איפה להיות

מרדי גרא המלצות מה יש לעשות לסוע לניו אורלינס

  • איפה חוגגים? רחוב בורבון המפורסם הוא כמובן עצירת חובה, בעיקר בגלל כמות הברים המטורפת והמרפסות שיש בו. מסורות שלמות של החג נולדו ברחוב הזה, כשהמפורסמת שבהן היא כמובן חשיפת החזה בעבור בידים (שרשראות חרוזים צבעוניות) שנזרקים מהמרפסת. 

את התהלוכות, התזמורות והמצעד כולו תוכלו לתפוס ברחוב קנאל, ועוד הופעות רחוב תוכלו למצוא גם בג'קסון סקוור ועל רחוב decatur, אך גם בשאר הרובע תוכלו להרגיש את הווייב המסיבתי בווליום מעט נמוך יותר, מה שלעתים הכרחי כדי לשמור על השפיות.

מוקד נוסף ששווה להגיע אליו ונמצא במרחק הליכה מהרובע הצרפתי הוא רחוב frenchman- רחוב ברים שהקונספט העיקרי ברוב המקומות בו הוא הופעות חיות של להקות ג'אז וFאנק מקומיות. הווייב שונה ומעט רגוע יותר מבורבון המוקצן, אבל לא פחות כיפי- לאלו שמיצו את שלב מסיבות הקולג', על כל יתרונותיהן וחסרונותיהן.

מה שווה לעשות לראות לחגוג מארדי גראס ניו אורלינס Mardi gras

מה שקורה בקנאל

שווה לראות לעשות ניו אורלינס יעד חובה

ומה שקורה בבורבון

  • האם האירוע מתאים לילדים? חד משמעית כן. מלבד המסורת של לחשוף את החזה ולהשתכר למוות, מסורות שבהן ידוע רחוב בורבון, החגיגות כמובן יכולות להתאים גם למשפחות מטיילות, ופשוט להסתובב באיזורים אחרים, או להגיע לרחוב בורבון עד שעות הערב המוקדמות, בהן העניינים עדיין לא יוצאים לחלוטין משליטה.
מארדי גרא ניו אורלינס חגיגות לואיזיאנה ארצות הברית יעד חובה

בורבון במהלך היום- פחות שדיים, יותר דינואזורים, עדיין מלא אלכוהול.

  • התחפושת המטורפת שלכם מפורים תפסה את כל המקום במזוודה? אפשר להיות רגועים, ברחוב קנאל תוכלו למצוא מלא חנויות שמציעות אביזרים ותחפושות במיוחד לקרנבל, וכמובן גם ערימות של מרצ'נדייס ממותג. בנוסף, ישנן חנויות שממש מתמחות בתחפושות, כמו  Nikki's halloween המגניבה ברחוב Royal ברובע הצרפתי.
תחפושות מצעד תהלוכה מסיבה מארדי גרא שווה ללכת להיות לראות

לאן ללכת מה לעשות מארדי גרא איפה לישון מה לאכול

איפה להיות כל הטיפים מה לעשות מארדי גרא חגיגות מסיבה
  • על האוכל המעולה של ניו אורלינס אספר לכם בפוסט המלא על העיר, אך בנתיים- כל #דוששלאוכל ידע שאין דבר כזה להגיע למארדי גרא ולא לנשנש איזו עוגת מלכים (KING CAKE) מסורתית בצבעי החג. אחת המסורות לגבי העוגה היא שמוחבאת בה דמות קטנה של בייבי ג'יזס, ומי שמוצא אותה אחראי להביא את העוגה בשנה הבאה, וזהו סמל למזל טוב.

פאן פאקט- בשנים האחרונות הפסיקו להחביא את הבובות הקטנות מכיוון שאנשים נחנקו מהן. אגב, זו אותה הסיבה שיש חוק נגד ביצי הפתעה של קינדר בארה"ב. מזל טוב, הא?

אוכל מארדי גראס איפה ישנים מה עושים מה יש עוד לעשות

מתוך פינטרסט

  • באיזורים המרכזיים של הפסטיבל ובמיוחד ברחוב בורבון תמצאו בימי הקרנבל זן מיוחד של חוגגים- חובבי ישו. הם נמצאים בכל מקום, עם שלטים, חולצות ומגפונים, מטיפים על החטאים שעשיתם ולמה כדאי לכם לשנות דרככם ולחזור אל זרועותיו של הצלוב. הם ישתמשו בכל מה שיש להם- צעירים ומבוגרים, שרק רוצים לספר לכם כמה טובה היא אהבתו של ישו, וינסו לעצור אתכם יותר מעובד עגלות בשעה 12 כשהקופה שלו על אפס.

דרך ההתמודדות האידאלית עם המטיפים, וזו שמצאתי כאפקטיבית ביותר היא להתמודד עמם כמו שמתמודדים עם זומבים (שניהם מנסים לאכול לך את המוח)- לא ליצור קשר עין, לא להסתובב כשקוראים לכם, ובמידה וכל זה לא הועיל- צעקו עליהם "I'M JEWISH!!!!" ותברחו מן המקום. זה כבר יעשה את הטריק.

לאן יוצאים מסיבות חגיגות מסיבה חגיגה מארדי גראסתחפושת מצעד מארדי גרא mardi gras ניו אורלינס מה לעשות איפה לישון

בהיילייט NOLA באינסטגרם תוכלו למצוא את הסרטון בו אנשים מחופשים מקריפים את חובבי ישו. זה בהחלט שווה הצצה.

  • ואולי הטיפ הכי חשוב- השאירו לעצמכם כמה ימים לפני או אחרי הפסטיבל, בהם תוכלו לגלות את הקסם האמיתי של ניו אורלינס. אמנם הקרנבל הוא חוויה של פעם בחיים, אבל הוא רק חלק קטנטן מהיופי של העיר האדירה הזו, וההמולה מטורפת שמסביבו קצת יכולה להסתיר את כל הדברים הנפלאים שאפשר לגלות על העיר הכי מיוחדת וצבעונית בדרום ארצות הברית.
מארדי גרא כל הטיפים איפה לישון איפה להיות מי היה במארדי גרא

אהבת את הפוסט?
הנה עוד כמה מומלצים

רילוקיישן למיאמי ארצות הברית ישראלים באמריקה תקופת הקורונה

על קורונה, אינסטגרם ורילוקיישן- האם יש מקום לקהילות ב2020?

המילה השחוקה ביותר בסושיאל מדיה בשנת 2019 הייתה קהילה. ממילה עוצמתית, שמתארת תחושת קרבה אמיתית שמאחדת בין אנשים שמאמינים בעקרונות משותפים, מטרות משותפות- הפכה המילה קהילה למעוררת סלידה ואפילו מעט ציניות ברגע שהיא נשמעת בחלל.

להמשך הפוסט>>
וויקי וואצ'י חופשה בצפון מערב פלורידה מקומות ששווה לסוע אליהם פלא תבל

וויקי וואצ'י זו לא קללה בסווהילית, זה המקום היפה ביותר בפלורידה

יש את המקומות האלה, שהשם שלהם פשוט קופץ לך בכל מקום. מקומות שתשמע עליהם שוב ושוב ושוב, תתייק לעצמך במוח, והם הראשונים שיקפצו לך ברגע שתהיה הזדמנות לחופשונת.

אחד היעדים בפלורידה ששמעתי עליהם הכי הרבה, והתמונות שלו הכי קרצו לי, היה נהר הוויקי וואצ'י.

להמשך הפוסט>>
חתונה בקורונה בזום רילוקיישן בארה"ב

כלה אורבנית טורבו

הפוסט הבא הוא לא מדריך לארגון חתונה תוך יומיים, הוא גם לא איך לצלוח חתונה דרך הזום. זה סיפור פשוט על מגפה עולמית, רילוקיישן לצידו השני של העולם, ואהבה ענקית בין שני אנשים, שלפעמים גם גורמת להם לעשות דברים ממש מטומטמים.

להמשך הפוסט>>

גן עדן על מפרץ מקסיקו- וולקאם טו נייפלס, פלורידה

בפעם הראשונה שהגעתי לנייפלס, הציפייה שלי לא הייתה בשמיים. קצת ים, קצת שמש, קצת צ'יל. 

בפעם השניה כבר הצלחתי לקלוט את הייחוד של העיר, והתחלתי לתהות אולי שווה מדי פעם לחזור למוכר והידוע.

בפעם השלישית והרביעית, כבר הבנתי שנייפלס היא יעד הגו-טו שלי לקוויק גטאוואי מהעיר, היעד האולטימטיבי לברוח אליו.

אבל כשחושבים על זה ברצינות לרגע- איך אפשר שלא?

להמשך הפוסט>>

רודוס למתקדמים- חופשת לייפסטייל באי היווני

הנה פרט טריוויה שכנראה לא ידעתם עלי- במשך שלוש שנים גרתי און אנד אוף ברודוס.

כן כן, האי היווני המוכר, אליו מגיעים אלפי ישראלים כל שנה, הפך עבורי לבית שני. הייתי נשלחת אליו לעבודה שנה אחר שנה לקבל את הטיסות הישראליות שמגיעות לאי, בעיקר כי זהו היעד המועדף על ישראלים ביוון ובכלל.

להמשך הפוסט>>
סגירת תפריט